Razem na święta

Zabawy badawcze starszaków

Powszechnie wiadomo, iż dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia tej ciekawości  są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym, które stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzania horyzontów myślowych dziecka. Wiedza i umiejętności zdobywane przez przedszkolaka stać się mogą inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.
W minionym tygodniu starszaki poznawały prehistoryczne czasy – z wykorzystaniem opracowań encyklopedycznych i posiadanej już wiedzy „wędrowały’ po prehistorycznym lesie, poznawały w jaki sposób powstawała i zmieniała się Ziemia, skąd się wziął węgiel, kto to jest archeolog. Były „z wizytą” u jaskiniowców i oczywiście na spotkaniu z dinozaurami. Realizowana tematyka zajęć była okazją do  zabaw badawczych – na podstawie zestawu edukacyjnego Laboratorium geofizyki  mogły być – jak powiedziała jedna z dziewczynek – chemikami. Za pomocą sody, kwasku cytrynowego i wody, miały okazję zobaczyć „wybuch wulkanu”, który przyczynił się do zaginięcia dinozaurów. Podsumowaniem całotygodniowych zajęć o dawnych czasach był quiz wiedzy, w którym najwięcej punktów zdobyła Milenka i Damian!
Dostarczanie okazji do radości odkrywania, budzenia  ciekawości i pasji poznawania
–  otwierają przed dzieckiem nowy, magiczny świat. Radość i fascynacja w oczach małych badaczy utwierdza nas w przekonaniu, że naprawdę warto inicjować i prowadzić z dziećmi eksperymenty i zabawy o charakterze badawczym, zwłaszcza iż nasze przedszkole posiada bogatą bazę dydaktyczną zachęcającą do podejmowania tego typu zabaw.

Literatura: B. Muchacka Zabawy badawcze
                   M. Kielar-Turska Jak pomagać dziecku w poznawaniu świata
Dodano: 23.02.2014, oddzial: Słoneczka

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr