godlo
pasja
Szkoła pamięta
Razem na święta

Nasze oddziały

bip

Zabawy badawcze starszaków

Powszechnie wiadomo, iż dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia tej ciekawości  są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym, które stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzania horyzontów myślowych dziecka. Wiedza i umiejętności zdobywane przez przedszkolaka stać się mogą inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.
W minionym tygodniu starszaki poznawały prehistoryczne czasy – z wykorzystaniem opracowań encyklopedycznych i posiadanej już wiedzy „wędrowały’ po prehistorycznym lesie, poznawały w jaki sposób powstawała i zmieniała się Ziemia, skąd się wziął węgiel, kto to jest archeolog. Były „z wizytą” u jaskiniowców i oczywiście na spotkaniu z dinozaurami. Realizowana tematyka zajęć była okazją do  zabaw badawczych – na podstawie zestawu edukacyjnego Laboratorium geofizyki  mogły być – jak powiedziała jedna z dziewczynek – chemikami. Za pomocą sody, kwasku cytrynowego i wody, miały okazję zobaczyć „wybuch wulkanu”, który przyczynił się do zaginięcia dinozaurów. Podsumowaniem całotygodniowych zajęć o dawnych czasach był quiz wiedzy, w którym najwięcej punktów zdobyła Milenka i Damian!
Dostarczanie okazji do radości odkrywania, budzenia  ciekawości i pasji poznawania
–  otwierają przed dzieckiem nowy, magiczny świat. Radość i fascynacja w oczach małych badaczy utwierdza nas w przekonaniu, że naprawdę warto inicjować i prowadzić z dziećmi eksperymenty i zabawy o charakterze badawczym, zwłaszcza iż nasze przedszkole posiada bogatą bazę dydaktyczną zachęcającą do podejmowania tego typu zabaw.
 
Literatura: B. Muchacka Zabawy badawcze
                   M. Kielar-Turska Jak pomagać dziecku w poznawaniu świata
Dodano: 23.02.2014, oddzial: Słoneczka

Galeria zdjęć

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr
kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone | 2005-2020
© Miejskie Przedzkole nr 2 w Limanowej | Logowanie
up