Spotkanie ze szkołą

Życie wielokrotnie wymaga od nas pełnienia różnych ról, umiejętności odnajdywania się w nieznanej dotąd rzeczywistości i radzenia sobie z przeciwnościami losu. Rozpoczęcie edukacji szkolnej jest kolejnym etapem w życiu małego człowieka, w którym będzie on pełnił rolę ucznia – już nie przedszkolaka. W naszym przedszkolu od wielu lat prowadzone są działania zmierzające do niwelowania dziecięcych obaw i radosnego przestąpienia progu szkoły. Współpraca ze szkołą bazuje na różnorodnych formach aktywności zaczynając od prezentacji teatrzyków, pokazów artystycznych, występów teatralnych w wykonaniu dzieci, udziału w różnych imprezach kulturalnych itp. kończąc na nawiązywaniu koleżeńskich relacji. Współpraca przedszkola ze szkołą polega na świadomym i wzajemnym angażowaniu obu środowisk w podejmowane działania a za przykład może posłużyć spotkanie przedszkolaków ze szkołą w ramach Dni Otwartych organizowanych przez Zespół Szkół Samorządowych nr 4. Dzieci uczestniczyły w prezentacjach artystycznych wychowanków szkoły (w większości absolwentów naszego przedszkola) min. miały możliwość oglądania przedstawienia „Kot w butach” w wykonaniu grupy teatralnej „Bajtek”, słuchanie piosenek w wykonaniu dziecięcego zespołu „Pikolo”. Spotkanie ze szkołą było też okazją do zapoznania się z salami edukacji wczesnoszkolnej, biblioteki i świetlicy a przede wszystkim do rozmów ze starszymi kolegami. Tak więc, w przedszkolu prowadzi się szereg działań przygotowujących dziecko do roli ucznia poprzez budowanie poczucia bezpieczeństwa w nowym środowisku oraz ukazanie szkoły, jako miejsca zabawy, przeżywania radości, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, a nie tylko wytężonej pracy w szkolnej ławce.

(L.W)
Dodano: 19.05.2013, oddzial: Słoneczka

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr