Razem na święta

Poznajemy zawody

W dniach od 22. kwietnia do 26. kwietnia w grupie „Smerfów” był realizowany cykl zajęć : „Wybrać zawód- trudna sprawa, dla nas jeszcze, to zabawa”. Średniaki wspólnie z dziećmi z innych grup miały możliwość poznania pracy ludzi poprzez bezpośredni kontakt z  przedstawicielami różnych zawodów. Prowadzone zajęcia miały na celu kształtowanie u wychowanków szacunku do pracy oraz dostrzeżenie jej przydatności w życiu codziennym.

Kolejno  naszą placówkę odwiedzili następujący goście:

• Pani Agnieszka - fryzjerka z salonu fryzjerskiego KREATOR, która przestawiła podstawowe narzędzia wykorzystywane w zakładzie oraz wykonała fantazyjne fryzury chętnym dzieciom.

• Pani Teresa Dudziak – artystka malująca na szkle. Pani malarka zaprezentowała liczne  swoje dzieła  i opowiedziała w jaki sposób one powstają, a także jakich  narzędzi i materiałów używa podczas swojej pracy. Dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki i poznania ich w sposób wielozmysłwy.

• Ratownicy Medyczni- panowie zaprezentowali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczestniczyły w akcji  wezwania karetki pogotowia do nagłego wypadku i prowadziły rozmowę  z panią dyspozytor pogotowia  w Tarnowie przez telefony używane przez panów ratowników.  Poznały również numery telefonów ratunkowych.     Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Oglądanie karetki pogotowia, jej wyposażenia dostarczyło dzieciom wiele wrażeń. Dużą atrakcję  stanowiły dla dzieci balony wykonane z rękawic medycznych, na których panowie dorysowali oczy i piękne uśmiechy.

• Strażacy-Przedstawiciele Powiatowej Straży Pożarnej z Limanowej  przypomnieli przedszkolakom  zasady zachowania podczas zagrożenia pożarowego i utrwalili znajomość  numeru alarmowego do Straży Pożarnej-998.Panowie  zaprezentowali  także ubiór wykorzystywany  w czasie  akcji przeciwpożarowej oraz podstawowe narzędzia wykorzystywane w ich pracy oraz samochód strażacki. Dzieci mogły wcielić się w rolę strażaka zakładając hełm oraz wsiadając do wozu strażackiego.

• Górnicy- Na kolejne spotkanie przyjechali do nas ze Śląska prawdziwi górnicy w odświętnych strojach. Dzieci miały również możliwość poznania roboczego stroju górniczego oraz niektórych narzędzi górniczych, a także poznania trudnej pracy w kopalni. Panowie obdarowali nas mnóstwem prezentów– otrzymaliśmy  maski używane podczas pracy, kroniki i albumy o górnictwie, słodycze. Na zakończenie przedszkolaki  wspólnie z górnikami zatańczyły taniec śląski „Poszło dziewczę po ziele”.

W podziękowaniu za wizytę wszyscy zaproszeni goście otrzymali  od przedszkolaków Dyplomy Podziękowań, pamiątkowe zdjęcia oraz kwiaty.
 „Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa…..
 wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko co chcemy wyrazić”

Bardzo dziękujemy wszystkim  gościom za przybycie do naszego przedszkola i przedstawienie w bardzo interesujący sposób wiedzy na temat swojej pracy. Dla przedszkolaków   spotkania  te były źródłem wielu pozytywnych emocji i na długo pozostaną w ich pamięci.
Dodano: 04.05.2013, Z zycia przedszkola

obr obr obr obr